|
Mala scena Hrvatske čitaonice gostovala u Zemunu |
|
|
|
U Zemunu je na poziv Društva hrvatske mladeži Zemuna 17. travnja gostovala Mala scena Hrvatske čitaonice. U Lutkarskom kazalištu „Pinokio" glumci su izveli predstavu „Naš novi doktor" Marjana Kiša, a Tamburaški orkestar subotičke Muzičke škole izveo je prigodni program u kojem su sudjelovali i mladi solisti, Luka i Katarina Skenderović.
Kako je ovo drugi posjet Hrvatske čitaonice Hrvatima u Zemunu, prijateljsko druženje započelo je u dvorištu župe Uznesenja Blažene Djevice Marije gdje su domaćini bili predsjednik zemunske mladeži Miroslav Lečer i župnik Jozo Duspara. Za one koji su prvi puta posjetili Zemun bilo je korisno upoznavanje s poviješću crkve, ali i kraće razgledanje Gardoša i na kraju šetnja dunavskim kejom.
Program u kazalištu „Pinokio" započeo je toplom dobrodošlicom Miroslava Lečera i uručivanjem darova koje je u ime Hrvatske čitaonice domaćinima, Miroslavu Lečeru i predsjedniku Zajednice Hrvata Zemuna Zvonimiru Rajkoviću predala Katarina Čeliković. Predavši knjige dramskih tekstova, te knjigu „Hrvati u Vojvodini u povijesti i sadašnjosti - osnovne činjenice", Čelikovićeva je rekla kako je ovo dar za rad novoonovane glumačke skupine u Zemunu, ali i najava novih susreta. Ovaj susret je u znaku predstavljanja nove predsjednice Hrvatske čitaonice Bernadice Ivanković i budućeg dolaska u Zemun Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata s predstavljanjem knjige koja im je uručena.
Mlade tamburaše za nastup je pripremila prof. Mira Temunović, a u programu su izveli splet bunjevačkih skladbi. Posebno lijepo primljen je nastup mladih solista, kao i obrada poznatih kompozicija.
Glumci Male scene izazvali su smijeh i dobili poziv domaćina da opet dođu, što je bio znak da im se komedija svidjela.
Program je primljen vrlo toplo, a druženje je nastavljeno u župi s domaćinima koji su pokazali veliko gostoprimstvo i potrebu ovakvih susreta. Ovom prigodom razgovaralo se o potrebi češćeg susretanja, te izražena želja da se što prije susretnu voditelji dramskih skupina kako bi jedni drugima pomogli u biranju tekstova te u redateljskim i drugim poslovima vezanim za postavljanje dramskog teksta na scenu.

|
|
|
Izdvajamo |
|
Piše: Marina Balažev
Pjesnik, pripovjedač, romanopisac i novelist inspiraciju je crpio tražeći smisao ljudskog postojan...
|
Piše: Tomislav Žigmanov
Oporosti ogromnoga nerazmjera u financijskim sredstvima
Nekako u isto vrijeme kada je u Zagreb...
|
|
|
|
Naklada Zavoda |
S riječima je sačuvano i sjećanje na život koji je prošao Prvo književno djelo o vojvođanskim Hrvatima nakon 80 godina Izbor znanstvenih radova o Hrvatima u Vojvodini u posljednjih desetak godina Trajno sačuvan dio kulturnog nasljeđa Šokaca u Sonti Novih 12 znanstvenih radnji o Hrvatima u Vojvodini Studija o prvom suvremenom slikaru u bunjevačkih Hrvata Zavičajna lirika jednog od najznačajnijih pisaca bačkih Hrvata Najnovija publikacija Zavoda Zajednički nakladnički projekt triju institucija iz Mađarske, Hrvatske i Srbije
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/617664zaboravljenirjecnik.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/927304hrvatiuvojvodini.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/922874godisnjak1.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/836057nabijace.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/220925godisnjak2.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/211927kopilovic.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/646992dusezemlje.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/811640godisnjak3.jpg
http://www.zkvh.org.rs/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/102787izazovi.jpg
|
|
|
Zavod
Ostali sadržaji
Brošura
Pošaljite nam Vaše podatke ukoliko želite redovito primati informacije s našeg portala.
|