KUDH Bodrog iz Monoštora dobio je Srebrnu povelju Suncokret ruralnog turizma u kategoriji kulturno-povijesnih manifestacija za 2025. godinu. Suncokret ruralnog turizma jedna je od najvažnijih manifestacija u Hrvatskoj posvećenih razvoju i promociji ruralnog prostora, a organizira je Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj Klub članova Selo. Ove su godine nagrade dodijeljene trinaesti puta, a svečanost uručenja, uz nazočnost visokih uzvanika, priređena je 5. prosinca 2025. u Bjelovaru.
Priznanja je ove godine primilo više od 160 nagrađenih projekata, destinacija i udruga, u ukupno 20 kategorija – 17 standardnih i 3 posebne. U ovom natjecanju od prije nekoliko godina sudjeluju i Hrvati izvan Hrvatske. Priznanje je Bodrogu dodijeljeno na prijedlog vijećnika Hrvatskog nacionalnog vijeća. Vijećnici su istaknuli kako Društvo od 2001. uspješno čuva i prenosi tradicijsku baštinu, običaje i kulturni identitet podunavskih Hrvata te svojim manifestacijama pridonosi očuvanju i vidljivosti hrvatske zajednice u Vojvodini.
Nagradu je uime Društva primila predsjednica KUDH-a Bodrog Anita Đipanov Marijanović, koja je istaknula kako je ovo priznanje poticaj za daljnji rad te potvrda da se ustrajnost i ljubav prema tradiciji prepoznaju i izvan lokalne zajednice.
„Ovo je priznanje i za sve one koji su stvarali i očuvali povijest i tradiciju Monoštora. KUDH Bodrog želi dati svoj doprinos već postojećoj turističkoj ponudi Monoštora. Projekt ‘male matice’ pridonijet će razvoju te priče, gdje će svoje mjesto naći i folklor, gastronomija, suveniri, nematerijalna i materijalna kulturna baština“, kaže Đipanov Marijanović.
Kao predstavnica HNV-a, svečanosti je nazočila i Nataša Francuz, predsjednica Odbora za obrazovanje, koja je naglasila ulogu Bodroga u očuvanju kulturnog identiteta i međugeneracijskom prenošenju tradicije.
Inače, šampionske titule ove godine pripale su Rabskoj fjeri u kategoriji kulturno-povijesnih manifestacija, Vinkovačkim jesenima u kategoriji turističkih događanja na otvorenom te Međimurskoj županiji za najbolju ruralnu turističku destinaciju godine.
Podsjetimo, nakon HKPD-a Matija Gubec iz Tavankuta koje je 2023. godine dobilo Srebrnu povelju u kategoriji ruralnih turističkih projekata, ovo je drugi puta da je za Suncokret ruralnog turizma nominiran i nagrađen projekt Hrvata iz Srbije.
Izvor: Hrvatska riječ (H. R.)