U Osijeku i Vinkovcima je 9. i 10. svibnja 2025. održan XX. Međunarodni okrugli stol Urbani Šokci, a izlagači su govorili o svatovskim običajima u tradicijskoj kulturi Šokaca i Bunjevaca. Organizator okruglog stola bila je udruga Šokačka grana iz Osijeka, u suradnji sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata, Znanstvenim zavodom Hrvata u Mađarskoj te Vinkovačkim šokačkim rodovima.
Udruga Šokačka grana osnovana je prije 20 godina, a već nakon osnutka održan je prvi okrugli stol. Do sada je tiskano 16 zbornika s okruglih stolova i obrađene su brojne teme iz tradicijske baštine. Nakon što su prethodne godine obrađivani predsvatovski običaji, ovogodišnja tema bili su Svatovski običaji Šokaca i Bunjevaca.
Prvog dana, u petak 9. svibnja, izlaganja su bila sljedeća: Stanka Čoban govorila je na temu Svatovi u Baču, Senka Davčik izložila je rad pod naslovom Samo da i naša jednom bude snaša, jer svaka mlada cura sanja da se uda – uloga snaše u svadbenim običajima bunjevačkih Hrvata, Milica Simičić obradila je temu Uloga košuljara u svatovima iz Berega: etnoškolski i etnomuzikološki osvrt, Sonja Periškić Pejak predstavila je rad Ko jide velikom kašikom u ovi svatova – svatovske uloge u Monoštoru sredinom 20. stoljeća, Anita Đipanov Marijanović izlagala je na temu Plemenita zemlja – tradicijski gastronomski svatovski specijaliteti šokačkih Hrvatica u Monoštoru, Milorad Stojnić govorio je o svom radu Mlada piva, mlada i dariva – svatovsko darivanje bereških Šokaca, a Vlatko Krizmanić na temu Svatovske šokačke torte i šetemenji.
Sljedećeg dana, u subotu 10. svibnja, u Vinkovcima su nastavljena izlaganja: Ivica Dulić govorio je o Vinčanim vincima i perlicama od voska – prikazu svadbenih ukrasa bunjevačkih Hrvata, Tamara Štricki Seg izlagala je temu Svadbene pisme Bunjevaca, dok je Zlata Vasiljević predstavila rad Svadbeni običaji darivanja kod somborskih Hrvata Bunjevaca.
„U dvadeset godina obradili smo mnogo običaja i mislim da ovakvi susreti potiču njihovo očuvanje od zaborava. Svjedoci smo da se svake godine o svakoj temi puno toga dozna, ali i da se mnogo toga zaboravilo, pa se ovakvim prigodama prisjetimo“, istaknuo je predsjednik Šokačke grane Goran Đaković.
Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako je „posebna vrijednost ovih okruglih stolova u tome što je tijekom 20 godina mnogo toga zapisano i tako trajno sačuvano. Najveća je vrijednost ovih okupljanja međusobno povezivanje, razmjena iskustava i čuvanje kulture, baštine i tradicijskih običaja. Upravo Šokačka grana iz Osijeka to radi na najbolji način“.
„Ove godine govorimo o svatovskim običajima u tradicijskoj kulturi Šokaca i Bunjevaca. S ponosom možemo reći da je ove godine najviše sudionika iz Vojvodine. Teme obuhvaćaju različite svatovske običaje Šokaca i Bunjevaca, od oblačenja, same svadbe, kuhinje, mladenkine spreme, uloge košuljara u šokačkim svatovima, svatovskog darivanja, svatovske šokačke torte, mladenkinog vinca, glazbe u bunjevačkim svatovima i običaja darivanja“, kazala je stručna suradnica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata etnologinja Senka Davčik.
„Na prvim okruglim stolovima bilo je više stručnjaka, književnih teoretičara, povjesničara, etnologa i kulturnih antropologa i više se govorilo teoretski. Pretprošle, prošle i ove godine puno je manje književnih teoretičara, povjesničara, etnologa, a više je onih koji tradiciju žive i danas unutar svojih obitelji i promiču je za budućnost. Oni nama pružaju informacije i spoznaje do kojih bismo morali dolaziti radom na terenu. Dijalektalni govor posebno treba njegovati i čestitam svima koji su ova dva dana govorili na svojoj bunjevačkoj ili šokačkoj ikavici i ekavici“, kazala je etnologinja iz Vinkovaca Ljubica Gligorević.
Izvor: Hrvatska riječ (Z.V.)