U sklopu XIV. Seminara bunjevačkog stvaralaštva, koji se od 7. do 12. srpnja 2025. održava na Salašu Balažević u Tavankutu, na temu običaja bunjevačkih kraljica, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata 8. srpnja predstavio je novo izdanje pod naslovom Bunjevačke kraljice: Duhovski običaj bunjevačkih Hrvata. Riječ je o trećoj knjizi u biblioteci Nematerijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji, objavljenoj uz potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Republike Srbije. Monografija znanstveno obrađuje običaj duhovskog ophoda kraljica – jedan od prepoznatljivih elemenata nematerijalne baštine bunjevačkih Hrvata, uvršten u Registar nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji.
Autorice izdanja su dr. sc. Milana Černelić, profesorica u mirovini s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Tamara Štricki Seg, etnomuzikologinja i profesorica u Glazbenoj školi u Subotici. Glavna urednica izdanja je Katarina Čeliković, dok recenziju potpisuje prof. dr. sc. Marijeta Rajković Iveta, a za likovno oblikovanje zaslužan je mr. Darko Vuković.
Uz predstavljanje knjige, seminarci su imali prigodu poslušati nastup tavankutskih kraljica, razgledati izložbu Živa baština te pogledati promotivni dokumentarni film o ovom običaju, autora Srđana Simijanovića. Na promociji su govorile glavna urednica Katarina Čeliković – ujedno autorica predgovora pod naslovom Bunjevačke kraljice živa su baština – te Tamara Štricki Seg, ujedno predavačica na Seminaru. Moderatorica programa bila je Senka Davčik, stručna suradnica Zavoda, a u ime domaćina nazočnima se obratila Ljubica Vuković Dulić, predsjednica Galerije Prve kolonije naive u tehnici slame.
Nakon predstavljanja monografije u Subotici i Tavankutu, slijede promocije u Kikindi, Žedniku, Somboru, Đurđinu i drugim mjestima.
ZKVH