Održan VII. Međunarodni festival tradicijskog pjevanja

Objavljeno: 18.10.2024. Pregleda: 26

Ženska pjevačka skupina Šokice iz Udruge Šokačka grana iz Osijeka, pobjednik je VII. Međunarodnog festivala tradicijskog pjevanja, koji je prošle subote, 5. listopada, organizirao HKC-a Bunjevačko kolo u svojoj velikoj dvorani. Na festivalu je s po dvije pjesme različitog karaktera nastupilo 12 pjevačkih skupina iz Srbije, Hrvatske i Mađarske.

Prvi put izvođači iz Mađarske

ŽPS Šokice iz Udruge Šokačka grana iz Osijeka drugi je put nastupila na Festivalu tradicijskog pjevanja u Subotici, a otpjevale su drumarac iz Babine Grade Ej, diko medena i šaljivu pjesmu iz Štitara  Iako smo mi starije snaše. Njihova voditeljica Morana Lakotić izrazila je zadovoljstvo zbog sudjelovanja na Festivalu te dodala kako, osim u Subotici, do sada nisu nastupale na događajima natjecateljskog karaktera: „Nismo imale nikakva očekivanja jer smo vidjele da su sve grupe jako dobre. Svaka je grupa posebna na svoj način, nešto je svoje donijela i baš smo uživali slušajući ih. To je ono zbog čega smo došli, ne natjecanje, već druženje i da se umrežujemo. Do sada nismo sudjelovale na događajima natjecateljskog karaktera, osim u Subotici. Kod nas u Hrvatskoj nema toga puno, uglavnom su to smotre, razni nastupi bez ocjenjivanja. Što se tiče organizacije Festivala, odlična je, od lakoće prijavljivanja, Ines je bila jako strpljiva i predusretljiva, jako smo lijepo ugošćene.“ ŽPS Šokice djeluje od osnutka Udruge Šokačka grana, točnije od 2005. godine, a svojim radom nastoji od zaborava sačuvati pjesme s područja na kojima žive Šokci. U svom repertoaru imaju svjetovne, ali i crkvene pjesme, a odijevanje u nošnju uvijek prati doba godine i prigodu prilikom koje pjevaju (korizma, žetva, svečanosti i sl.). Na ovom su festivalu 2021. godine osvojile prvo mjesto, kao i nagradu publike. Drugu nagradu dobila je ŽPS Kulturnog centra Igrišće iz Županje, a treću pjevačka grupa Kulturnog centra Car Dušan Silni iz Feketića. Specijalno priznanje žirija za najbolju karakterizaciju pjesama dobila je Ženska pjevačka skupina KUD-a Mostanje iz Karlovca, potom za najbolju počimalju Morana Lakotić iz ŽPS Šokice iz Osijeka, a za najperspektivniju mladu grupu ŽPS KUD-a Svetozar Marković iz Novog Sada. Osim nagrađenih, na Festivalu su nastupili i Ženska pevačka grupa Bereginje iz Bečeja, Vokalna skupina KUD-a Zorja iz Zagreba, Muška pevačka grupa ZUG Ćiro Lička KaldrmaDrvar iz Batajnice, Ženska pjevačka skupina Prelje iz HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice, Ženska vokalna skupina Nijanse iz Koljnofa (Mađarska), Pevačka grupa Đeram iz SKC-a Stevan Sremac iz Sente i Ženska pevačka grupa Veles iz Čuruga.

Veliki trud grupa da budu autohtone

Stručni žiri radio je u sastavu mr. art. Bojan Pogrmilović, dirigent, solo pjevač i vokalni pedagog iz Zagreba (predsjednik), Mirjana Raić Tepić, dipl. etnomuzikologinja i nastavnica stručnih predmeta pri Odsjeku za narodnu igru u Baletskoj školi u Novom Sadu i Tamara Štricki Seg, dipl. etnomuzikologinja i nastavnica tradicijskog pjevanja i stručnih predmeta u Glazbenoj školi u Subotici. Oni su ocjenjivali stil pjevanja, intonaciju, scenski nastup, način izvođenja, dinamiku, disanje i izvornost.

Predsjednik žirija mr. art. Bojan Pogrmilović, koji je prvi put bio na ovom festivalu, izrazio je zadovoljstvo onim što je vidio i čuo te istaknuo da odluka nije bila laka.
»Mislim da je prosječna kvaliteta bila vrlo visoka i jako sam zadovoljan onim što smo čuli i vidjeli večeras. Odluka nije bila laka, imali smo četiri-pet grupa u prvoj kategoriji i između njih je bilo malo teže odlučiti. Ali rekao bih da nismo pogriješili, sad pogotovo kad smo ih ponovno čuli. Imali smo vrlo slična mišljenja, u nekim nijansama smo se razlikovali, ali na kraju matematika uvijek pobijedi i najpoštenija je«, rekao je on te dodao kako je veoma dobro upoznat s tradicijskim pjevanjem. „Godinama sam bio dirigent ansambla Lado, bio sam u brojnim žirijima i tradicijskog pjevanja i zborskog pjevanja, tako da apsolutno poznajem. Držao sam i seminare za tradicijsko pjevanje, čak i u ansamblu Kolo u Beogradu i tako poznajem tradicijsko pjevanje i Srbije i Hrvatske pa i Bosne. U odnosu na ono što sam do sada čuo, rekao bih da je ovo jedna vrlo visoka i lijepa kvaliteta, veliki trud grupa da budu autohtone, čak ima i grupa koje su vrlo dobro predstavljale dvije regije, znači mijenjale su karakterizaciju i način pjevanja i to je posebno trebalo pohvaliti.“

Organizatorica Festivala od prošle godine je Ines Bajić koja je podsjetila da je I. Festival tradicijskog pjevanja nastao 2018. godine na ideju Senke Tešić (Horvat): „Od tada do sad vjerujem da je bilo preko 500 sudionika i svake godine je sve raznovrsnija ponuda tradicionalnih skupina. Ove godine prvi put smo imali skupinu iz Koljnofa iz Mađarske zbog čega nam je vrlo drago. Iako su to raznolike tradicijske skupine, ono što ih spaja jest ljubav prema tradicijskoj glazbi i želja da se ona ne zaboravi“, navela je Bajić. Nazočnima se obratila i Festival otvorila predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić, koja je među ostalim izrazila ponos i radost zbog očuvanja tradicijskog pjevanja, koje spaja Hrvate iz različitih zemalja.

Izvor: Hrvatska riječ (I. P. S.)


Vijesti

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • Božićni koncert folklornog odjela HKPD Matija Gubec
  • Božićni koncert pjevačkog zbora Odjek
  • Godišnja kolektivna izložba slika Croarta
  • Književni salon Pjesnici s muzikom
  • Božićni koncert u Monoštoru
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima